Pasīvā smēķēšana nogalina. Nepiesārņosim gaisu, ko elpojam 
Vispasaules diena bez tabakas, 2001.gada 31 maijs 
Pasaules veselības organizācija
Kustība par dzīvi bez tabakas 

Visbiežāk uzdotie jautājumi par pasīvo smēķēšanu 

Kas ir pasīvā smēķēšana?

Pasīvā smēķēšana notiek nesmēķētajam ieelpojot dūmus, kas izplūst gan no smēķētāja aizdedzinātās cigaretes, gan viņa izelpotajiem tabakas dūmiem, kas tiek izpūsti pēc tam, kad cigaretes dūmi ir ievilkti smēķētāja plaušās. Jebkura situācija, kad nesmēķētājs ir spiests ieelpot cigarešu dūmus, ir uzskatāma par pasīvo smēķēšanu. 

Kādēļ pasīvā smēķēšana uzskatāma par kaitīgu? 
Pasīvā smēķēšana notiek jebkurā gadījumā, kad nesmēķētājam nākas uzturēties kopīgās telpās ar smēķējošiem cilvēkiem. Pasīvi smēķējot tiek ieelpoti, gan smēķētāja izpūstie tabakas dūmi, gan gruzdošās tabakas un papīra dūmi, kas izdalās no degošās cigaretes, kā arī indīgās vielas, kas nonāk gaisā brīdī, kad smēķētājs ievelk plaušās tabakas dūmus no savas cigaretes. Šīs vielas veido visai sarežģītu kombināciju ar vairāk nekā 4000 ķīmiskām vielām gāzu un sīku daļiņu veidā. Tie ir gan tādi kairinātāji un indes kā ūdeņraža cianīds, sēra dioksīds, oglekļa monoksīds, amonijs un formaldehīds, gan vairāk nekā 40 dažādu kancerogēno un mutagēno vielu - arsēns, hroms, nitroamīns un benzopirīns. Daudzas no ķīmiskajām vielām, piemēram, nikotīns, kadmijs un oglekļa dioksīds nelabvēlīgi ietekmē reproduktivitāti. Smēķēšana ir vislielākais gaisa piesārņojuma avots telpās. ASV Vides aizsardzības aģentūra (Environmental Protection Agency) to klasificējusi kā kancerogēnu piesārņojumu (A klase), kuram nav minimālās pieļaujamības robežas. 

Kāda ir pasīvās smēķēšanas ietekme uz veselību? 
Nesmēķētāji, kuri spiesti ieelpot atkritumvielas, kas rodas smēķēšanas procesā, slimo gandrīz ar visām tām slimībām, ar ko slimo smēķētāji. Pasīvā smēķēšana ir plaušu un deguns sinusa vēža cēlonis, kā arī ar sirds slimībām saistītas nāves izraisītājs. Pasīvā smēķēšana rada smagus veselības traucējumus bērniem - bronhītu, pneimoniju, astmu un tās lēkmju uzliesmojumus, vidusauss infekcijas un iekaisumu, kas ir visbiežākais cēlonis, kādēļ bērni zaudē dzirdi. Ja sieviete grūtniecības laikā ir spiesta būt pasīvā smēķētāja, ir paaugstināts risks, ka tiks traucēta normāla embrija attīstība. Pēcdzemdību periodā pasīvā smēķēšana palielina jaundzimušā pēkšņās nāves sindroma risku. Tabakas dūmi izraisa tādas pēkšņas organisma reakcijas kā acu un deguna iekaisums, galvassāpes, rīkles iekaisums, reibonis, nelabums, klepus un elpošanas traucējumi.

Vai pasīvā smēķēšana šodien uzskatāma par nopietnu problēmu? 
Pasīvā smēķēšana ir problēma, kas ir aktuāla visā pasaulē. Tā tieši skar cilvēkus viņu ikdienā - mājās, skolā, darbā, atpūtā un sabiedriskajā transportā, kafejnīcās un bāros - jebkur, kur vien cilvēks dodas. 

Pētījumi tikai apstiprina šos novērojumus. Piemēram, vairāk nekā 79% eiropiešu, kas vecāki par 15 gadiem, ir pakļauti pasīvajai smēķēšanai. Vairāk nekā 88% nesmēķētāju Amerikas Savienotajās valstīs ir spiesti kļūt par pasīviem smēķētājiem. Jaunākie pētījumi, kas izdarīti Dienvidamerikā, liecina, ka 64% bērnu, kas jaunāki par 5 gadiem, dzīvo ģimenēs, kur ir vismaz viens smēķētājs. Pēc Jaunzēlandes Vēža asociācijas ziņojuma pasīvā smēķēšana ieņem trešo vietu aiz lielākajiem "slepkavām" - aktīvās smēķēšanas un alkohola. 

Vai labi vēdinātas telpas, kurās smēķēšana nav atļauta, ir izeja?
Nē. Lai arī laba telpu ventilācija palīdz mazināt dūmu radīto kairinājumu, tā tomēr nepasargā no gaisa piesārņojuma ar kaitīgajām vielām. Kad tiek vēdinātas telpas, kurās tiek smēķēts, tabakas dūmi nonāk visur. Speciāli ierādītās telpas smēķēšanai var pasargāt nesmēķētājus no pasīvās smēķēšanas kaitējuma vienīgi tādā gadījumā, ja šī telpa ir pilnībā noslēgta, tai ir atsevišķa ventilācijas sistēma ar tiešu izeju, un ja darbiniekiem nav jāiet cauri šai telpai. 

Kā vērsties pret pasīvo smēķēšanu?
Valdības ar likumdošanas palīdzību var aizliegt smēķēšanu sabiedriskās vietās, var veicināt iedzīvotāju izglītošanu par ļaunumu, ko ikviena veselībai nodara pasīvā smēķēšana. Būtisks ir atbalsts tiem, kas vēlas atmest smēķēšanu. Vecākiem būtu jāpārtrauc smēķēt mājās un automašīnās, īpaši bērnu klātbūtnē, un jālūdz to darīt arī pārējiem. Būtu jārūpējas, lai bērniem bērnudārzā, skolā, ārpusskolas nodarbībās nenāktu saskarties ar smēķēšanu. Jums būtu jāpaskaidro savai ģimenei, draugiem un darbabiedriem, ka jums ir iebildumi pret smēķēšanu jūsu klātbūtnē.

Ir jāsadarbojas ar organizācijām, kas ir ieinteresētas cīņā pret pasīvo smēķēšanu.

Vai smēķēšanas ierobežojumi ir grūti ieviešami?
Lielākā sabiedrības daļa, arī nesmēķētāji, atbalsta ideju par vidi brīvu no tabakas. Smēķēšanas aizliegumi darbavietās un sabiedriskās vietās ir efektīvi tad, ja cilvēki paši ir ieinteresēti, lai tie tiktu ievēroti. Sabiedrībai ir jābūt informētai, ka šādi aizliegumu pastāv, tāpat kā cilvēkiem ir jāzina par pasīvās smēķēšanas nodarīto ļaunumu veselībai. Informētība un mērķtiecīgi pasākumi motivē cilvēkus rūpēties par savu veselību, un viņu rūpes ir labākais garants efektīvai smēķēšanas ierobežošanai. 

Vai smēķēšanas ierobežojumi kaitē uzņēmējdarbībai? 
Nē. Daudziem darba devējiem, kuri savos uzņēmumos ir izvēlējušies ievērot principu par darba vietu brīvu no tabakas, ir izdevies ietaupīt naudu, gan tādēļ, ka palielinājās darba ražīgums, gan arī tādēļ, ka samazinājās telpu uzturēšanas un uzkopšanas izdevumi. ASV, izvērtējot bāru un restorānu rēķinus pirms un pēc smēķēšanas aizliegumu ieviešanas, nācās secināt, ka tie ir saglabājušies iepriekšējā līmeni, vai pat palielinājušies. 

Kādēļ joprojām tik reti tiek piemēroti smēķēšanas aizliegumi?
Tabakas industrija iztērē miljonus, lai izplatītu melīgu informāciju par pasīvo smēķēšanu. Tabakas magnāti ir "noīrējuši" desmitiem zinātnieku un konsultantu, kuru uzdevums ir maldināt sabiedrību ar fasificētu pētījumu zinātniskumu. Šāda rīcība ir izraisījusi neuzticību pētījumiem un zinātnei vispār. Turklāt atšķirībā no pētījumiem, kas atklāj smēķēšanas nodarītā kaitējuma patieso postu, viltus pētījumi par pasīvās smēķēšanas nekaitīgumu tiek finansiāli bagātīgi atbalstīti, tiek veicināta to publicitāte.

Tabakas lobiji valdībā un viņu interesēs strādājošie juristi panāk sev vēlamās izmaiņas likumdošanā, kas saistīta ar pasīvās smēķēšanas ierobežošanu. Tabakas industrija to arī novērtē,- milzu līdzekļi tiek novirzīti politisko kampaņu organizēšanai. Gadījumos, kad nauda un maldinoša informācija ir bezspēcīgas, smēķēšanas aizstāvji ķeras pie viltīgāka līdzekļa: tiek izplatīta informācija par risinājumiem un pasākumiem pasīvās smēķēšanās kontrolē, kas patiesība ir neefektīvi, un domāti sabiedriskās domās nomierināšanai. 

Lai arī ir pierādījumi, ka ventilācija nav efektīvs pasākums, lai atrisinātu pasīvās smēķēšanas problēmu, tabakas industrija neatlaidīgi turpina uzspiest savu viedokli, pat veidojot speciālas konsultatīvās grupas telpu ventilācijas jautājumos, kuru uzdevums ir pārliecināt par pasīvās smēķēšanas nekaitīgumu. 

Visā pasaulē tika uzsākta kampaņa, kuras mērķis bija smēķēšanas publiskās vietās aizliegumu aizstāt ar "pieklājīgo izvēli". "Pieklājīgā izvēle" nozīmē to, ka, lai atrisinātu pasīvās smēķēšanas problēmu, pietiek ar atsevišķi nodalītām telpām smēķētājiem un nesmēķētājiem, un to, ka smēķētājs vienmēr pajautā, vai apkārtējiem nekas nav iebilstams, ja viņš uzsmēķētu. Pasīvā smēķēšana šajās kampaņās tiek uztverta tikai un vienīgi kā diskomforta izraisītājs nesmēķētājiem, bet ne kā nopietna veselības problēma. Tabakas industrija ir ieinteresēta opozīcijas radīšanā smēķēšanas aizliegumu ieviešanas politikai. Tā sponsorē dažādas sabiedriskās kustības, kas par savas darbības prioritāti atzinušas smēķētāju tiesību aizstāvību. Pasīvās smēķēšanas pretinieki tiek dēvēti par galējiem fanātiķiem.

Tomēr tabakas industrijas opozicionāro nostāju izpratnē par tīru un nepiesārņotu gaisu ir iespējams atspēkot. Ir jāizvēlas citas cīņas metodes. Ikviens no mums var kļūt par cīņas pret pasīvo smēķēšanu iniciatoru savā ģimenē, darba vietā, organizācijā, sabiedrībā vispār. Par šo problēmu ir jārunā atklāti, teiktajam ir jānonāk līdz dzirdīgām ausīm. Rūpēsimies, lai gaiss, ko ieelpojam, ir tīrs! 

Kā vērsties pret pasīvo smēķēšanu?

Nē - smēķēšanai mājās 
Mājas ir nesmēķētāju kustības starta vieta. Nelaidiet tabaku pāri savas mājas slieksnim. Mīliet sevi un aplieciniet mīlestību saviem tuvajiem un viesiem jūsu mājās, rūpējoties par viņu veselību. Izlīmējiet plakātus un izlieciet redzamās vietās atklātnes, kas atgādinātu, ka šai mājā nesmēķē. 

Nē - smēķēšanai darba vietās 
Vērsieties pret smēķēšanu darba vietās. Ja jūsu darba vietā vēl aizvien ir pieņemts smēķēt, runājiet ar darbiniekiem, organizācijas vadību un galu galā ar ēkas īpašniekiem. Pārlieciniet viņus par smēķēšanas ierobežošanas priekšrocībām darba vietā. Ir pietiekami daudz pamatotu iemeslu aizsargāt darbinieku veselību un radīt darbavietas, kas brīvas no tabakas kaitējuma: 

Vairākās valstīs darbiniekiem nākas vērsties tiesā, lai panāktu, ka tiek nodrošinātas viņu tiesības uz darba vietu, kas brīva no tabakas. Piemēram, Nīderlandē Astmas fonds ir sponsorējis tiesas prāvu pret Holandes Centrālo pastu. Šajā lietā tika apstiprinātas tiesības uz darbavietu, kas brīva no tabakas. Šai lietai būtu jākļūst par precedentu citu analoģisku lietu iztiesāšanā. 

Nē - smēķēšanai uzņēmējdarbībā 
Atbalstiet un pārlieciniet sekot nesmēķēšanas politikai firmas un restorānus, kā arī iestādes, kuras vēl nav izdarījušas šādu izvēli. Ja restorānā, kuru jūs parasti apmeklējat nav nekādu smēķēšanas ierobežojumu, dariet zināmu iestādes īpašniekam, ka šefpavāra gatavotā maltīte labāk būtu izbaudāma bez cigarešu dūmu piedevas.

Daudzās pasaules valstīs pretsmēķēšanas kustība ir uzsākta un tiek sekmīgi īstenota. Ir izdarīti pētījumi un praksē fiksēti veiksmīgi piemēri, kas kliedē uzņēmēju bažas par iespējamo ienākumu samazināšanos, ieviešot smēķēšanas ierobežojumus. Jaunākais no pētījumiem, kas izdarīts ASV, apsekojot 80 restorānus un bārus, liecina, ka smēķēšanas ierobežošana nekādi neietekmē apmeklētāju skaitu. Dažos gadījumos pat vērojams pretējais. 

Smēķēšanas ierobežošana nav attiecināma tikai uz bāriem, restorāniem un kafejnīcām. Tikpat būtiski ir vērsties pret smēķēšanu viesnīcās, lidostās, universālveikalos, autostāvlaukumos , taksometru stāvvietās, dzelzceļa stacijās un autoostās visā pasaulē. Pretsmēķēšanas politikai ir jākļūst par vienu no biznesa filosofijas principiem, jo tās ir rūpes par savu klientu un darbinieku veselību, turklāt tā nozīmē arī mazākus uzturēšanas izdevumus un garantē uzņēmuma izaugsmi. 


Sabiedrības iesaistīšana cīņā pret smēķēšanu 

Pasīvā smēķēšana faktiski skar ikvienu. Daudzas un dažādas sabiedriskās grupas ir gribošas un varošas iesaistīties šai cīņā. Meklējiet iespēju, kā šīs it kā sadrumstalotos centienus apvienot kopējā cīņā pēc telpas, šī vārda plašākā nozīmē, kas brīva no tabakas. 

Dažādām sabiedriskām kopām un organizācijām, kas darbojas sabiedrības veselības veicināšanas un veselības aprūpes jomā, bieži vien ir lieliska pieredze informatīvu pretsmēķēšanas kampaņu organizēšanā.

Skolotājiem un citiem izglītības darbiniekiem ir vienreizēja iespēja informēt skolniekus par pasīvās smēķēšanas bīstamību un palīdzēt pretsmēķēšanas kampaņu organizēšanā jaunatnes vidē. Turklāt skolotāji ir ļoti atsaucīgi, un ar patiesu ieinteresētību iesaistās pasākumos, kas vērsti pret smēķēšanu un kuru mērķis ir rūpes par bērnu un jaunatnes veselību. 

Vides aktīvisti parasti ir vislielākie atbalstītāji cīņā par tīru gaisu telpās. Pasīvai smēķēšanai ir liela līdzība ar citas izcelsmes gaisa piesārņojumu veidiem: pasīvā smēķēšana ir ienesīgas industrijas blakusprodukts, un kaut arī tā tieši vai netieši skar ikviena no mums, valdības un uzņēmēju finansiālās intereses, mums ir jāapzinās, ka tabakas rūpniecība peļņu gūst uz mūsu veselības rēķina.

Sporta un vingrošanas klubi ir piemērotākā vieta, kur izplatīt informāciju par smēķēšanas un pasīvās smēķēšanas negatīvo ietekmi uz ķermeņa fizisko attīstību. 

Vērsieties pēc atbalsta pie sabiedrības, uzņēmējiem un populāriem cilvēkiem, ar kuru viedokli rēķinās. Sabiedrībā zināmi cilvēki ir tie, kuri spēj ietekmēt sabiedrisko domu, spēj to modelēt un veidot. Tā ir iespēja, ko noteikti jāizmanto. 

Savstarpēja sadarbība un vēlme darīt ir būtiskas lietas cīņā pret smēķēšanu, bet tie tomēr nav pietiekami līdzekļi, lai vērstos pret pasīvo smēķēšanu. Ir nepieciešams politisks atbalsts. Tādēļ vērsieties pie deputātiem ar aicinājumu izstrādāt likumdošanu, kas garantētu iedzīvotāju tiesības uz telpu, kas brīva no tabakas, kā arī nodrošināt jau esošās likumdošanas īstenošanu dzīvē.